Aktualności

Peregrynacja obrazu Św. Józefa

W dniu 19 marca 2022 roku – czyli w liturgiczne święto św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy – w naszej parafii inaugurujemy peregrynację obrazu Św. Józefa, a dokładnie Świętej Rodziny z Nazaretu, którego oryginał znajduje się w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

Właśnie taki obraz Ksiądz Biskup Krzysztof Chudzio poświęcił dla naszej parafii i ofiarował nas opiece Św. Józefa na zakończenie Roku Św. Józefa w dniu 8 grudnia 2021 r.

Obraz zostanie przekazany do wszystkich rodzin z parafii.

Uwagi praktyczne:

  1. W przypadku, gdy w domu mieszka kilka rodzin, to nawiedzenie obrazu proszę przyjąć oddzielnie dla każdej z nich. Nie wyłączajmy osób mieszkających pojedynczo, aby również błogosławieństwo nawiedzenia wypełniło ich dom/mieszkanie.
  2. Przyjęcie obrazu odbywa się po wcześniejszym kontakcie z sąsiednią rodziną, którą informujemy o gotowości na peregrynację. Proszę o przekazanie obrazu oraz księgi modlitw przed domem/mieszkaniem w godzinach wieczornych (ok. 19-tej lub w innej ustalonej po sąsiedzku).
  3. Obraz pozostaje u rodziny przez całą dobę, w czasie której zasadniczo nie zmieniamy rytmu swojego dnia, ale pamiętając o tym znaku napełniamy czas wspólną modlitwą wieczorem, rano i na zakończenie nawiedzenia.
  4. Obraz należy ustawić w domu w godnym i specjalnie przygotowanym miejscu. Można używać zamontowanego światła wokół wizerunku, postawić świecę albo kwiaty.
  5. Peregrynacja to przede wszystkim okazja do wspólnej modlitwy w rodzinach i za rodziny oraz małżeństwa w naszej parafii i przygotowujących się do małżeństwa.
  6. Sięgamy po modlitwy znane domownikom (różaniec, koronka, litania do św. Józefa). W książce przy obrazie możemy odnaleźć teksty modlitewne, które mają pomóc wszystkim w modlitewnym skupieniu.
  7. Proszę, aby wszystkie rodziny pomodliły się w intencjach własnej rodziny, osobistych. Zapisane intencje można dostarczyć do kościoła, gdyż zostaną umieszczone w księdze nawiedzenia i będziemy je omadlać całą parafią we środy o godz. 17:30. Codziennie modlimy się na Mszy św. w kościele za rodzinę przyjmującą nawiedzenie tego dnia.

 

O peregrynacji została nagrana rozmowa na antenie Radia Fara, którą można posłuchać TUTAJ.

Poprzez peregrynację obrazu św. Józefa, naszego patrona, pragniemy włączyć się w odnajdywanie na nowo zagubionych w rodzinach wartości, które nadane zostały przez Bożą Opatrzność. 

Celem peregrynacji staje się zatem ponowne uświadomienie znaczenia religijnych wartości życia rodzinnego, takich jak wspólna modlitwa, niedzielna Msza święta, częsta spowiedź i Komunia Święta oraz pogłębianie znajomości Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Dlatego stoi przed nami zadanie takiej formacji rodzin i małżonków, aby przekazywali wiarę swoim dzieciom jako jej autentyczni świadkowie i nie bali się zaprosić Jezusa do swojego życia.

Konfrontując religijne wartości życia rodzinnego z faktycznym stanem życia rodzin, należy stwierdzić wielką potrzebę przeciwdziałania zanikowi wartości wyższych. Młodzież i dzieci nierzadko wzrastają w domach, w których wzorce wychowawcze bardziej powinny brać pod uwagę aspekt religijny w kształtowaniu ich postaw. Również klimat społeczny oraz rozwiązania ekonomiczne nie sprzyjają budowaniu trwałego małżeństwa i rodziny. Zapobiec musimy m.in. w zeświecczeniu rodzin, czy hołdowaniu konsumpcyjnemu stylowi życia.

W obliczu wielorakich działań, godzących w świętość i trwałość rodziny, mających na celu degradację godności i powołania człowieka, szukamy skutecznych metod, by współpracując z łaską obiecaną nam przez Chrystusa Pana, przyjść z pomocą zagubionej ludzkości.